REFERAT

”Møde med klubber” tirsdag d. 1. februar 2011 kl. 19.00 i Dalumhallen

 

Dagsorden:

1.      Velkommen og præsentation af deltagerne
Deltagere:
Wenke Johansen, Næsby/FBK, Lasse Bang, Næsby, Brian Hansen, Nr. Lyndelse, Pia Stentebjerg, Horne, Pia Larsen, OBK, Knud O. Sørensen, OBK, Erik Kolmos, Hjemly Idrætsefterskole, Jens Nielsen, Nr. Aaby, Tim Christiansen, Korup, Jesper Frandsen, Korup, Helle Andersen, Korup, Karen S. Holm, Bolbro, Lis Moretto, Faaborg, Andreas Bassett, OBK, Dorthe Nissen, Søhus, Jørgen Færch, Middelfart, Poul Erik Asmussen, Allesø, Helle Svaneberg, Allesø, Carsten Johansen, LBBK, Poul Erik Petersen, Dommer, Claus Jensen DHBK og FBK, Martin Andersen, FBK, Henrik Bahne, HU, Ejvind Rindahl, FBK

2.      Yderligere punkter til dagsorden
Pkt. 10

3.      Badmintonpeople
Der orienteredes grundigt via Anders Jørgensen og Natasja, IT-ansvarlige i DBF, og der blev rig lejlighed til at stille spørgsmål fra klubberne om de problemer, der er ved at bruge Systemet. Endvidere lidt om den fremtidige udvikling af badmintonpeople.
Badmintonpeople er tænkt lidt som badmintonsportens facebook, hvor spillerne kan kommunikere indbyrdes. Samtidig er badmintonpeople stedet, hvor alt omkring badminton fremover skal finde sted.
Det er derfor vigtigt at alle spillere registrerer sig med en spillerprofil, således dette kan blive platformen for kontakt.
Har man problemer eller oprettet forkerte oplysning: kontakt DBF som vil være behjælpelige.
Der har været en del opstartsproblemer omkring dette nye forum, men de er ved at være løst. Den meget bratte/hurtige start hen over sommeren var desværre nødvendig på grund af økonomiske vilkår. Fremadrettet arbejdes med følgende:
Nye tiltag for at lette tilbagebetaling af gebyrer for aflyste rækker/kategorier ved stævner.
Eftertilmeldinger til stævner evt. også over badmintonpeople
Infosport nedlægges til sommer og faciliteter overføres til badmintonpeople.
Det er DBFs ønske, at FBKs holdturnering i næste sæson er med i badmintonpeople
Pilotprojekt omkring kontingentopkrævning via badmintonpeople i næste sæson.

4.      Er kriterier for tilmelding i ungdomsrækkerne især for H-rækkerne OK?
Dette punkt blev sammen med pkt. 7 debatteret på grundlag af bilag i form af en side fra DBF Nordjyllands holdturnering.  Se herunder.
Der var stemning for at indføre et pointsystem til erstatning for vores nuværende kriterier. HU udarbejder forslag, som sammen med holdstørrelser i pkt. 7 fremlægges på repræsentantskabsmødet, således at man her får lejlighed til at debattere og kommentere et færdigt forslag.

5.      § 36a i holdturneringsreglement. De ”manglende” tilmeldinger
I denne sæson står ca. 50 pladser ”tomme”
Der blev udtrykt håb om, at de ændringer, der ligger i støbeskeen for i pkt. 4 og pkt. 7 vil give flere hold – også fra disse klubber.

6.      Tilmeldinger og statistik. U11S, U13S og U15S
Manglende eller forkerte oplysninger gør planlægningen mere besværlig. Ejvind bad inderligt om,
at man var omhyggelige med overholdelse af deadline for tilmelding,
at man var omhyggelig med at opgive rigtige data for hjemmekampe,
at man gav så mange muligheder for hjemmebanearrangementer som muligt sammen med tilmeldingerne,
at disse kampe, når de blev lagt i weekends, blev lagt i FBKs holdturneringsweekends for at undgå sammenfald med et par populære DGI stævneweekends.
Ejvind påtog sig ansvaret for et U17B+U15A holdkampstævne blev lagt kl. 18 og derfor varede til kl. ca. 22, da der var lagt 6 kampe.

7.      Er holdstørrelserne OK?
Der var stemning for at alle ungdomsrækker fra næste sæson afvikles med 4 spillere pr. hold. I A- og B-rækker med 2 piger og 2 drenge og 5 kampe (1 i hver kategori). I H-rækker fortrinsvis med drenge, I de øvrige rækker C og S vil det blive med 4 spillere M/K.
HU udarbejder forslag, som sammen med kriterierne i pkt. 4 fremlægges på repræsentantskabsmødet, således at man her får lejlighed til at debattere og kommentere et færdigt forslag.

8.      Hvad mener I om 3 kampe for hver spiller i veteran B - holdopstilling som Veteran A?
Kerteminde og OBK stod bag dette pkt. på dagsorden. Forslaget vandt tilslutning fra de forsamlede, som repræsenterede de fleste veteranhold i holdturneringen.

9.      Skal holdturneringen for ungdom være pointgivende?
Dette kræver mere ens kriterier for de enkelte kredses holdturneringer. DBF arbejder med sagen, og vi afventer udspil herfra. Med Mødets tilslutning til tiltagene i Pkt. 4 og pkt. 7 er vi et skridt på vejen.

10.  De mange kampe, der flyttes og meldes afbud til
Dette er anledning til irritation og meget ekstraarbejde for diverse badmintonledere og endvidere giver det tomme haller, fordi flytningerne og afbuddene kommer for sent.
Det indskærpes, at klubberne minimerer ønskerne, og hvis de er nødvendige, så foretage det fornødne i så god tid som muligt.

11.  Holdturneringsafslutning.
Se bilag nedenunder

12.  Orientering om ny ordning: Indtelefonering af resultater i FS, Serie 1 og Serie 2
Fra 1. april nedlægges Kredsens fastnettelefon på kontoret. Ejvind udstyres med mobiltelefon. Indkøb og oprettelse af Sim-kort: 528 kr., som er mindre end udgiften ½ år til kredsens telefon.
I stedet for telefonsvareren skal FS, serie 1 og serie 2 fremover sende en SMS med resultatet til Ejvind. Ejvind foretager de nødvendige rettelser på kamprapporter og i holdturneringsreglement.
Bemærk, at telefonen kun kan bruges til SMS med kampresultater.

13.  Pokaler til holdturneringen skal afleveres senest 28. februar. Dette gælder også FM for seniorhold
Se bilag herunder
med oversigt over, hvilke klubber, der har dem
a) kan medbringes og afleveres på dette møde
b) kan afleveres i OBKs hal, hvor Finn Grønbæk henter dem
c) kan sendes til Finn Grønbæk,
Bülowsvej 02, 5230 Odense M

14.  Pokaler efter denne sæson
De klubber, der har vundet pokaler i indeværende sæson, skal selv hente dem:
a) I forbindelse med holdturneringsafslutningen d. 27. marts i OBK kl. 13.00 – 16.00
b) På repræsentantskabsmødet i Ringe d. 5. april kl. 19.00

15.  Eventuelt
Adresselisten på hjemmesiden med samtlige klubadresser bevares som supplement til listen over de enkelte klubbers egen side med oplysninger om kontaktpersoner.
D
en18/2 er der hjælpetrænerkursus i Korup

Referent:

Ejvind Rindahl

 

Bilag fra DBF Nordjyllands holdturnering til pkt. 4 og 7

Pointsystem

 

Spillerpoints Drenge Piger ½ point

Max. antal points pr. hold

E-spillere 25 point 12,5

M-spillere 20 point 10

A-spillere 15 point 7,5

B-spillere 10 point 5

C-spillere 5 point 2,5

D-spillere 0 point 0

Piger i U11 har samme antal point som drenge

U 11A – ingen max point

U11 B - max. 25 point

U11 C - max. 15 point

U11 D – max. 5 point

U13/U15/U17:

A-Hold ingen max point

B-Hold max. 50 point

C-Hold max. 30 point

D-Hold max. 10 point

 

C-rækken er forbeholdt let øvede spillere og D-rækken er tiltænkt begyndere (- max 1 års træning)

 

U 9 – 4 spillere                        For spillere født i 2002 eller senere

U 11A/B/C/D - 4 spillere                        For spillere født i 2000/2001

U 13 A/B/C/D – 4 spillere                        For spillere født i 1998/1999

U 15 A/B/C/D – 4 spillere                        For spillere født i 1996/1997

U 17 A/B/C/D – 4 spillere                        For spillere født i 1994/1995

 

4 Singler – 2 Doubler – 6 kampe

 

§ 12 Turneringsafvikling

Stk. 1 Turneringsform

Turneringsrunderne tilstræbes placeret i perioden primo september til ultimo marts.

For ungdomsrækkerne forsøges planlagt en turnering med stævnerunder hvor 3/4 hold mødes hos en af klubberne og afvikler deres indbyrdes matcher samtidig.

stk. 2 Matchpoints og stillingsberegning

Der gives 2 points for en vunden match og 1 point til hvert hold for en uafgjort match.

Det hold, der efter sidste runde har flest point, er puljevinder. Har flere hold lige mange points, afgøres rækkefølgen ved det samlede antal vundne matcher, vundne kampe under turneringen, difference i sæt, difference i kamppoints eller omkamp i nævnte rækkefølge.

 

§ 13 Afsluttende puljekampe

I de rækker, hvor der er flere puljer, vil der efter sidste spillerunde blive afviklet et finalearrangement for

puljevinderne. Når holdturneringen er afsluttet, arrangeres der i fællesskab med de andre jyske kredse jyske mesterskaber for kredshold. Retningslinier for hvilke hold der kan deltage, vil blive meddelt hurtigst muligt efter sæsonstart.

 


 

Bilag til pkt. 13

 

Oversigt over udlevering af diplomer og pokaler

 

Senior 2009-10

 

FS

FS: Ringe

Serie 1

Serie 1: OBK 5

Serie 2

Serie 2: Oure/Gudme – ej udleveret

Serie 3

Serie 3: Bolbro 3

Serie 4A

Serie 4: Nr. Lyndelse 2

Hr. rk. A+B

Hr. rk.: Næsby 4

Veteran M

Vet. M: Team Fyn

Veteran A

Vet. A: OBK 2

Veteran B

Vet. B: OBK 3

 

FM for seniorhold:

A-rækken:                     Ikke afholdt

B-rækken:                     Ikke afholdt

 

Ungdom 2009-10

 

 

Klubnavn

U17 A

U17A: OBK

U17 B

U17B: Team Fyn

U17 C

U17C:

 Ej udleveret i 09-10

U17 H

U17 H: OBK 3

U15 A1

U15 A: OBK

U15 B1

U15 B: Næsby

U15 C

U15 C: OBK 4

U15 H1

U15 H: Nyborg

U15 P

U15 P: TPI/Næsby

U13 A

U13 A: OBK

U13 B

U13 B: Nr. Aaby

U13 C1

U13 C: Næsby 2

U13 H1

U13 H: Næsby

 

U13 H2

U13 S1

U13 S: Nr. Lyndelse

U13 P

U13 P:

Ej udleveret i 09-10

U11 B

U11 B: Nr. Broby

U11 HA

U11 HA: Nr. Aaby

U11 HB

U11HB:

Ej udleveret i 09-10

U 11 SA1

U11 SA: Søhus

U 11 SA2

U11SB1

U11 SB: Nyborg

U11SB2

 


Bilag til pkt. 11

Holdturneringsafslutning i OBK Søndag d. 27. marts 2011

 

Fra kl. 10.00 spilles sidste runde i U17B+U15A efter følgende program:

Kl. 10.00                 Nr. Lyn. U15A -                 OBK 1 U15A

Kl. 10.00                 OBK 2 U15A   -                 DHBK

Kl. 11.30                 Nr. Lyn. U15A -                 DHBK

Kl. 11.30                 OBK 2 U15A   -                 OBK 1 U15A

 

Fra kl. 13.00 spiller nedenstående rækker om FM

 

Række

Tidspunkt

Kamp

Bane

Resultat

U13S

Kl. 13.00

Vinder U13S -OBK 3 (U13S)

Bane 1-3

 

U13H

Kl. 13.00

Vinder U13H1 - Vinder U13H2

Bane 4-5

 

U11SB

Kl. 13.00

Vinder U11SB1 - Vinder U11SB2

Bane 6-7

 

U13S

kl. 14.30

OBK 3 (U13S) - Nyborg 2 (U13S)

Bane 1-3

 

U15H

kl. 14.30

Vinder U15H1 - Vinder U15H2

Bane 4-5

 

U11H

Kl. 14.30

Vinder U11H1 Vinder U11H2

Bane 6-7

 

U13S

Kl. 16.00

Vinder U13S - Nyborg 2 (U13S)

Bane 1-3

 

Serie 3

Kl. 16.00

Vinder S3 p1 - Vinder S3 p2

Bane 4-7

 

 

Pokaler efter denne sæson
De klubber, der har vundet pokaler i indeværende sæson, skal selv hente dem:
a) I forbindelse med holdturneringsafslutningen d. 27. marts i OBK fra kl. 13
b) På repræsentantskabsmødet i Ringe d. 5. april kl. 19.00

 

HUSK gælder både Serie 3 og ungdomshold:

 

·         Holdene skal være spilleklar og have afleveret holdopstillinger til turneringsledelsen senest 30 min før kamptidspunkt

 

·         Holdene medbringer selv bolde. Boldudgifter deles

 

·         Kampene afvikles iflg. Holdturneringsreglementet. Bemærk dog især § 16, § 19 og § 20 

 

 

Nedenstående gælder kun ungdomshold

 

·         Alle spillere får diplom som puljevindere

 

·         Alle hold fotograferes og får senere tilsendt et billede til hver spiller

 

·         Klubber, der bliver fynsmester i en række får diplom og pokal

 

·         Spillere, der bliver fynsmester i en række får medaljer

 

·         Hold, der er blevet fynsmester, hvor der kun er en pulje, f. eks. U15 B, kan komme til OBK-hallen under stævnet, få pokal, diplomer og medaljer og derefter blive fotograferet

 

Ejvind Rindahl